Tavandan su akıyorsa, yapmanız gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. Tuvalet veya banyo dışında başka bir odanızdan akıyorsa neler yapmalı, nasıl bir yol izlemeli ve hangi önlemler alınmalı hepsi hakkında bilgi vereceğiz.

Tavandan su akıyorsa Ne Yapmalıyım

  • Öncelikli olarak üst kat komşunuzu konu hakkında bilgilendirmelisiniz.
  • Suyun tavandan akış hızı süreklimi yoksa belirli aralıklarla mı tespit edilmeli.
  • Su sürekli akıyor ise muhtemelen üst kat komşunuzun borularında sızıntı vardır demektir. Bu durumda bir sıhhi tesisatçıdan yardım almanız gerekecektir. Kendi imkânlarınızla bu sorunu çözmeniz mümkün değildir.
  • Sızıntı yalnızca geceleri akıyorsa, şebeke su basıncı gece saatlerinde daha fazla olduğu için borularda kılcal çatlaklar vardır demektir. Konusunda uzman bir firma ile görüşülüp akustik dinleme cihazı ile çatlağın kaynağı belirlenir ve müdahale edilir. Akustik cihaz ile tespit yapılırken, duvarlarınıza zarar vermeye gerek yoktur.
  • Tavandan gelen suyun rengi sarı ise, üst kat komşunuzun gider borusunda çatlak var demektir. Bunun tespiti için uzman bir firma yardımı ile sorunun kaynağı teknolojik cihazlar ile kırım işlemi olamadan yapılabilir.
  • Su sızıntıları sadece borulardan olmayabilir. Fayans ve karoların arasındaki derzler iyi yapılmamış veya tuz ruhu gibi aşındırıcı özelliği olan kimyasallar ile temizlik yapılıyorsa bu durum sıkça görülür. Böyle bir sızıntı durumunda derzlerin yeniden yapılması sorunu çözecektir.

Tavandan su akıyorsa nasıl engellenir?

  • Tavanda bir sızıntı var ise ilk yapmanız gereken üst komşunuza haber verip ana su vanasını kapatmasını isteyin ve bir süre bekledikten sonra akış duruyor ise sızıntı borulardaki çatlaklardan meydana geldiğini gösterir ve hemen müdahale edilmesi gerekir.
  • Ana vana kapatıldıktan sonra sızıntı devam ediyorsa bu durumda akışın kaynağı fayans ve karo aralarından gelmektedir. Derzler yenilenerek sorunu çözmek oldukça basit bir işlem olabilir.
  • Su sızıntısı belirli aralıklarla devam ediyorsa, PVC hattındaki gider borusunda çatlak vardır. Sorunun çözümü için komşunuzun bir süre lavaboyu kullanmamasını rica ediniz. Çözüm için uzman bir sıhhi tesisatçı ile çalışmanızı öneriyoruz.

Yukarıdaki tüm yöntemler sızıntının kaynağı ve çözümü için gerekli bilgilerdir. Böyle bir duruma maruz kaldıysanız bizimle iletişime geçip yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.